TUNING PC

Taktování operační paměti

Ač se to možná nezdá, je pamětí možno získat hodně velký kus výkonu navíc. Jejich frekvence se totiž zvyšuje zároveň se zvyšováním FSB a tím prudce narůstá jejich propustnost.

Nejlépe taktovatelné paměti:

Oblast operačních pamětí má obrovskou výhodu ve velkém množství výrobců. Paměti dostupné na trhu se tedy dělí do dvou skupin podle možností výkonnosti. Do méně výkonné a o dost levnější třídy patří paměti od firem jako V-data, PQI (doporučuji), Nanya atd. Ve výkonnější třídě se přetlačují značky jako Kingmax, Kingston, OCZ, Geil, nově A-data a specialitka v podání Corsairu. Nejrychlejší paměti jsou standardně vybaveny chladičem.

  1. 1.   Zvýšení základní frekvence. Nastavuje se nejčastěji přímo v BIOSu nebo v programu, dodanému k základní desce. Probíhá skokově podle frekvencí, které základní deska zná jako základní. Tedy 100 a 133 u SDRAM a 266, 333, 400 atd. v případě DDR. V případě použití chipsetů Intel není tento způsob nastavení téměř možný, jelikož se frekvence paměti počítá přímo z FSB.
  2. 2.   Zvýšení frekvence pomocí synchronizace s FSB. Při zvyšování FSB se automaticky zvyšuje i frekvence pamětí. Na to je potřeba pamatovat při taktování procesorů přes FSB.
  3. 3.   Zvýšení frekvence asynchronně k FSB. Mnohé chipsety umožňují měnit frekvenci pamětí nezávisle nebo téměř nezávisle na FSB. V tomto případě je možno buď úplně "odpojit" výpočet frekvence pamětí od FSB a nebo nastavit, v jakém poměru k FSB se bude počítat jejich základní frekvence.
  4. 4.   Snížení časových prodlev při předávání a zpracování dat. Provádí se v BIOSu (pokud to umožňuje) snížením časových prodlev (CAS, RAS to CAS adt.) většinou na hodnotu o jeden až dva stupně nižší než je přednastavená. Zvýší se tím celková pružnost práce paměti. Nejedná se však o úplné taktování, ale spíš ladění.
  5. 5.   Zvýšení stability. Opět stejná pohádka: zvýšení napětí DIMM přímo v BIOSu nebo pomocí programů, případně zvýšení časových prodlev (viz. 4).