TUNING PC

Taktování grafických karet

Podrobný návod jak grafickou kartu "pošťouchnout" k ještě většímu výkonu. Zde je popsán návod na GeForce2MX400, ale dá se použít na jakoukoliv kartu od nVidie a s trochou šikovnosti i na ostatní grafické karty :-) ...

Obecně platí, že GPU (procesor) na grafice je možné přetaktovat o 5 - 30% dle typu a chlazení (beru v potaz jen vzduchem chlazený systém), ale přetaktovat jen GPU bohužel není moc efektivní a je nutno přetaktovat i paměti. Paměti můžeme přetaktovat tak o 5 - 25%. Nejjednodušší je jen softwarově přetaktovat bez změny chladiče, ale nárůst výkonu je u GPU max. 6% u pamětí je to celkem solidních 12%. Jenže potřebujeme taktovat GPU i paměti přibližně stejně, takže pokud nezměníte chlazení, tak bude nárůst výkonu jen kolem 8%. Úpravu registru aby se v ovladačích objevila záložka Clock Frequencies si stáhněte v download sekci. Nezapomeňte po nastavení frekvence zaškrtnou položku: Apply these settings at startup - jinak po restartu budete mít opět standardní nastavení.

 

Pokud se tedy rozhodnete pro změnu chladiče (a máte na grafice nějaký standardně), tak vyndejte grafiku, vložte ji do antistatického pytlíku a na 40 minut ji dejte do mrazáku, ne není to vtip, původní chladič je totiž připevněn teplovodivým lepidlem a to pokud ho zmrazíte půjde lépe dolu. Až bude karta dostatečně zmrzlá, tak opatrně musíte sundat stávající chladič, jde to velmi ztuha a je výhodné používat dva nože, nebo šroubováky a opatrně s nimi chladič páčit, vždy ze dvou stran zároveň. Až se vám ho podaří sundat, tak kartu pečlivě osušte, stačí hadříkem, protože se pravděpodobně na ní srazila voda, když byla tak studená, kartě to nevadí pokud jí nezapojíte! Potom GPU očistěte od zbytků lepidla. Můžete použít obyčejný nůž, čip je tvrdý dost :-)

 

Až kartu očistíte, úplně to asi nepůjde, to lepidlo je mrcha. (nezkoušel jsem líh ani jiná rozpouštědla, protože je stejně jedno jestli tam malá vrstva zůstane)

 

Potom bychom měli mýt nějaký ten nový chladič, já jsem použil Titan TTC-D2TB prodává se za cca 150,- kč. Je sice určen pro CPU Duron, a zabírá po montáži grafiky 3 PCI sloty. ale pokud máte dost PCI a 3 zabrané chladičem vám nedělají problémy, tak je podle mého názoru lepší než specializované větráčky na GPU, a je také levnější :-) Bohužel chladič byl poněkud věší a tak přišla ke slovu pilka a pěkně ho na každé straně o nějaký ten mm srovnala.

 

Nalepení na GPU je možné udělat několika způsoby, pomocí teplovodivého lepidla, nebo použít teplovodivou pastu na střed GPU a na růžky kápnou kapičku kvalitního lepidla - tuto variantu sem použil já a přesto, že na internetu ji mnoho lidí osuzuje, já si nemohu stěžovat. Pokud budete používat variantu se steřinovým lepidlem, tak vám doporučuji nepřehánět to s teplovodivou pastou, protože až přimáčknete chladič, tak se pasta roztlačí po GPU a mohla by se dostat na místa s lepidlem a ono by to potom jaksi nedrželo. Dalším krokem je použití starého větráčku, ten připevníme z druhé strany karty na místu kde je GPU. Já jsem připevnění provedl silikonem(nejdůležitější je použít nevodivý materiál, protože se dostane na kontakty na kartě), je nutné větráček připevnit kousek nad kartu aby mohl proudit vzduch a silikon je celkem pevný hned po aplikaci, možnou nevýhodou je, že doba tuhnutí je alespoň 8 hod. Větráček můžeme podložit kousky telefonní katry, která má přijatelnou výšku.

 

Po odstranění kousíčků karty to vypadá celkem dobře :-) Silikon je po zatuhnutí opravdu pevný a nemusíte se bát že by se větrák uvolnil. Silikon ale moc teplo nevede, tak pozor abyste si kartu nezaplácali celou .

 

Dalším krokem je lepší chlazení pamětí, opět namažeme paměti teplovodivou pastou a necháme na krajích místo pro lepidlo. Chladiče na paměti opět nedoporučuji kupovat speciálně, protože jsou uzpůsobeny aby byli co nejmenší a tím pádem moc nechladí, rozumná metoda je koupit chladič na nějaký 10-20W zesilovač v nějakém krámku s elektro součástkami, vyjde vás na cca 40 kč a nařežete z něj kousky na všechny čipy pamětí.

 

A manuální práce je za námi, už jen vrátit "novou" grafiku do pc a pomocí ovladačů vyzkoušet co zvládne, dobré na testy je používat 3D Mark 2001 SE a rovnou máte i přehled o kolik jste si polepšili. Celkové náklady na tuto úpravu jsou 150 za chladič na GPU, 40 kč na chladič na paměti, k tomu ještě kapka lepidla. Teplovodivou pastu dostanete k chladiči. Silikon nepočítám, protože ho potřebujete málo a když ho nemáte doma tak použijete něco jiného. Takže celkově za 190 kč přibližně o 15-20% lepší výkon v hrách. Windowsu to samozřejmě nepomůže v jeho rychlosti, to by jsme museli přetaktovat CPU, ale to je už o něčem jiném. Moje GeForce2MX 400 32 SDRAM se z 200Mhz GPU a 166 Mhz Paměti dostala na 240/200 a to je celkem pěkný a hlavně znatelný nárůst výkonu. Procesor díky masivnímu chlazení šel až na max. tj. 250Mhz, ale nárůs výkonu nebyl téměř žádný, bylo vidět opravdu, že ho brzdily paměti. Hodně dělají i ovladače se standardníma ovladačema Win XP to ani nezkoušejte, měl jsem v testu jen 1901 bodů. Ale s ovladači 40.72 od NVidie je to jiný kafe. Testovaná sestava je AMD Duron 950 taktnutý na 1241 a DDR 266 taktnutý na 292Mhz, to vše na desce DFI AD70 SC, a dostala v 3D Marku (default nastavení 1024x768) na 3235 bodů.

 

 

Obecně se dá říci, že novější grafické karty uživatele k přetaktování přímo vyzívají. To myslím zcela vážně. Už na obalu grafiky totiž většinou najdete dost velké logo nějakého taktovacího programu, přiloženého většinou na CD (ať už V-Tuner od Giga-Byte, WinFox od Leadteku atd.). Tyto programy mívají dost jednoduchý vzhled a jejich obsluhu zvládne i naprostý laik. Taktují se dvě komponenty - GPU a paměti. A to většinou každá zvlášť. Všeobecně však platí věta, kterou jsem nedávno někde četl: "Co není nahnáno optimalizací, to taktováním nedotáhnete". Skutečnost je bohužel velmi blízko tomuto faktu. Já sám jsem dosáhl zvýšením frekvence GPU i pamětí o 100MHz nárůstu výkonu v 3DMarku 2003 pouze 200 bodů (zatímco pouhým rozšířením operační paměti z 256MB na 512MB jsem získal skoro 300 bodů navíc).

Nejlépe taktovatelné karty:

Prakticky se dá říci, že všechny karty mladší než 2-3 roky je možno vcelku úspěšně předělat. Ovšem v poslední době je se zvyšujícím se bojem o prvenství na trhu je každá prodaná karta schopná unést minimálně o 10-15% vyšší hodnoty. Nejlepších výsledků dosáhnete s kartami ze stření třídy. Ty totiž vznikají pouze z potřeby zaplnit na trhu díru mezi high endem a low endem. Často se jedná o podtaktované čipy, schopné vydržet i o 30-50% vyšší frekvenci. Proto doporučuji karty jako FX5700, FX5600XT či Radeon 9600, 9500 a 9800SE, vybavené pokud možno aktivním chladičem.

  1. 1.   Zvýšení frekvencí pomocí programů. Jedná se o bezesporu nejpoužívanější způsob taktování. Jak jsem již napsal, tyto programy se často dodávají přímo s kartou nebo jsou jednoduše dostupné na internetu. Jejich použití spočívá v tom, že pomocí "táhel" postupně zvyšujete frekvenci GPU a pamětí. Při tomto taktování je třeba postupovat obezřetně po krocích 3-5 MHz a každé nové nastavení otestovat v nějakém novém benchmarku (doporučuji 3DMark 2001SE, 2003 a Aquamark). Starší benchmarky často nedokáží odhalit chybu, jelikož novou kartu pořádně nezatíží. Obrovskou devizou nových grafických karet je schopnost "sebetaktování". Tato funkce se aktivuje nejčastěji přímo v ovladačích a není třeba externího programu. Průběh tohoto taktování je takový, že karta sama po malých krůčcích zvyšuje frekvence a testuje, zda nedochází k chybám. Tak se dostane na nejvyšší bezchybnou frekvenci. Po pravdě řečeno je tento způsob dost opatrný a z karty většinou vymáčknete mnohem víc. Bohužel tuto funkci obsahují jen některé karty (ATI Radeon 9600 a novější, většina nVidia GeForce FX). Osobně považuji taktování přes ovladače za nejlepší, jednoduše vratnou funkci. Jinak jsou nejobvyklejšími programy PowerStrip s velmi dobrou databází i starších grafických karet (3Dfx, S3, Trident) a s podporou většiny nových karet (u ATI funguje pouze monitoring a ne taktování), dále RivaTuner, určený původně pro nVidia Riva, ale dnes zahrnující i GeForce a nové Radeony, Rage3D Tweaker a Radeonator pro čipy Radeon a nakonec nepřeberné množství speciálních programů přímo od výrobců karet, které bývají součástí balení (většinou upravené verze předchozích jmenovaných). Pro majitele grafických karet GeForce přikládám návod na zobrazení taktovacího nástroje přímo v ovladačích. Pro jeho stažení klikněte ZDE. I majitelé grafik od ATI mohou taktovat přímo v ovladačích, pokut si stáhnou ovladače pro svou kartu ze stánek www.omegacorner.com. Na těchto stránkách mají někteří uživatelé problémy s orientací, ale věřte, že ovladače tam skutečně jsou.
  2. 2.   Zvýšení frekvencí pomocí BIOSu karty. Toto nastavení doporučuji v případě, že máte opravdu dobře vyzkoušené vyšší frekvence přes různé programy a chcete nastavit napevno novou frekvenci. Nastavení probíhá tak, že pomocí speciální utilitky, určené většinou speciálně pro daný typ GPU, přepíšete BIOS grafiky na nový. Těchto prográmků je na internetu spousta. Při jejich použití je třeba být velmi opatrný. Snažte se najít program speciálně pro vaši kartu (často přímo na webu výrobce). Použití probíhá ve třech fázích: napřed stáhnete z karty aktuální BIOS, pak jej upravíte a na závěr jím přepíšete stávající BIOS. Postup se tedy notně liší od úprav BIOSu základní desky. Výhodou tohoto postupu je, že nové hodnoty se nastaví již při spuštění počítače a není tedy nutno mít neustále spuštěný nějaký program. Další výhodou je získání "nové grafické karty" v případě, že jste koupili "bezdůvodně podtaktovaný" kousek a přeflashováním BIOSu získáte spoustu zablokovaných funkcí karty. Toto je častý případ například u karet ATI Radeon 9500Pro, ze kterých lze často získat i Radeon 9700Pro (totéž Radeon 9800SE na 9800). Nevýhodou je nemožnost přepsání BIOSu v případě, že vám karta po přepsání zkolabuje a neumožňuje spuštění programu na vrácení původního BIOSu. To se však zatím nikdy nikomu z mého okolí nestalo.
  3. 3.   Odemčení pipelines. Při provádění výpočtů používá GPU tzv. pipeline, což jsou malé buffery, ve kterých se provádějí dopředu výpočty dat, které mají největší pravděpodobnost, že se na ně záhy dostane řada. Jelikož je správnost odhadu pořadí velmi vysoká (95-100%), dochází k velmi razantnímu zvýšení výkonu při použití většího množství pipelines. Mnohé grafické karty obsahují mimo funkčních i několik uzamčených, při výrobě chybujících, pipelines. Tyto je možno odemknout a v případě, že jsou plně funkční je nadále používat. Typickým případem jsou karty Radeon 9600Pro. Odemčení se nejčastěji provádí v programu RivaTuner. Je možné je také odemknout použitím BIOSu lepší GK.
  4. 4.   Zvýšení stability. Probíhá stejně jako u procesorů pomocí zvýšení napětí sběrnice AGP v BIOSu nebo pomocí programů. Tady je však třeba dobře prověřit stabilitu a teplotu, jelikož zvýšíte napětí v celé kartě.