TUNING PC

Tlumič zdroje

Tlumič zdroje

Velmi jednoduchým způsobem lze ztišit většinou poslední hlučnou věc v počítači zdroj. Stačí kus plechu/lepenky, molitan a šikovné ruce. Výsledkem je tlumič zdroje, který sníží hluk o 10 - 15 dB nebo víc - v závislosti na tom jak dobrý tlumič vyrobíte.

Hlučnost zdroje

Nadměrné hlučení zdroje, přesněji jeho větráčku, je způsobeno vysokými otáčkami a "placatou" mřížkou, která brání správnému proudění vzduchu, čímž vzniká hluk.Pokud nechceme přijít o záruku, tak mřížku odstranit nemůžeme. Koupě drahého, ale tichého zdroje, také není příliš dobrým nápadem, protože snížení hluku o několik dB je vykoupeno několika tisícovou cenou. Lepší je investovat peníze do něčeho jiného a svým vlastním umem "za babku" ztlumit hlasitost zdroje. Není to žádna věda, ani nic extrémně manuálně těžkého. Chce to jen pár korun, vhodný materiál a čas.

Řešení hlučnosti

řešení je velmi prosté. Jde pouze o to, abychom zdroji - "zacpali pusu". Musíme zamezit, aby nepříjemné zvukové vlny, které se ze zdroje linou, dostali ven.

K tomu právě slouží Tlumič zdroje. Skládá se z pouhé "krabičky" se stěnou uvnitř. Celý vnitřek je obalený molitanem, který slouží k pohlcování zvukových vln a právě stěna slouží k jejich odrážení. Někdo z vás určitě namítne, že taková krabička může vypadat celkem "ohyzdně". Zde závisí na umu výrobce tlumiče, materiálu a umístění. Hezký tlumič lze vyrobit. Chce to jen nápad a šikovné ruce!

Výroba tlumiče

Tlumič lze vyrobit ze dvou materiálu - lepenky (lehčí řešení) a plechu (těžší, ale preciznější).,

Plech i lepenku musíme zohýbat do adekvátních tvarů (viz. obrázek). Jak složitou konstrukci a kolik dílu použijete to závisí jen na vás. Výsledné části plechu či lepenky vyplníme molitanem či podobnou tlumící hmotou. Nejlepší je molitam s hrbolatým povrchem, od kterého se budou lépe tříštit zvukové vlny (viz. obrázek dole).

Pokud použijete lepenkové řešení, tak vše jde dát dohromady lepidlem. Např. Hercules. Plechový tlumič musíte sešroubovat.

Poslední fáze je přidělání ke case. Lehké lepenkové řešení jde přilepit velmi kvalitní vteřinovým lepidlem. Plechové řešení doporučujme ke case přišroubovat.

Lepenkové řešení (při konstrukci)

Plechové řešení

Testování

Testovalo se na dvou zdrojích: Powerman 300 W a Cooling Silent 275 W. Měřič hluku se umístil 15 cm od středu větráčku Naměřily se tyto hodnoty:

Model zdroje Netlumeno Tlumeno Rozdíl
Powerman 300W 62 dB 51 dB 11 dB
Silent 275W 61 dB cca 50 dB cca 11 dB

Závěr

Tlumič zdroje je primitivní řešení složitého problému nadměrné hlučnosti počítače. Nevýhodou může být trochu nešikovné řešení, které může na počítači vypadat neesteticky (v případě lepenkového řešení). Tato nevýhoda lze při velkém umu změnit na výhodu a vyrobit si třeba barevný nebo svítící tlumič zdroje z plechu.

Další výhodou tohoto řešení je dobrý odvod tepla a samozřejmě cena. Největší investicí je váš čas. Hodně štěstí při výrobě.