TUNING PC

Odhlučnění

Hlavním rušivým elementem v PC bývají ventilátory, takže při jejich koupi to chce dbát na pečlivý výběr, aby jsme poté nebyli sklamáni, na internetu je mnoho recenzí, které porovnávají hluk, výkon a většinou i doporučují ventilátory dobré pro nákup.
Já osobně jsem zvolil pro celou case ventilátory od firmy Artic cooling Pro 2L s modrým podsvícením a hlavně s přepínačem, kterým lze zvolit otáčky ventilátoru.

přepínač

Jedna možnost z regulací ventilátorů...přepínač na zvolení otáček.


Ostatně je ale mnohem více druhů, v dnešní době asi spíše rozšířené 120 mm ventilátory, které mají stejný výkon jako 80 mm ventilátory při nižších otáčkách, takže při menším hluku.

Pokud máme zakoupené ventilátory, tak dalším zdrojem hluku bývá mřížka v case, která zaprvé brání vzduchu projít a také procházející vzduch mřížkou dělá hluk, tak je dobré tyto mřížky odstranit.

mřížka

Základní mřížky v case, které našim potřebám příliš nevyhovují


Když máme již dobře větranou case s popsanými úpravami, již můžeme být spokojeni, ale někdy ještě ani to nestačí a bude potřeba investovat do chladiče CPU a grafické karty. Dnes se takovýchto chladičů prodává spousty, takže opět před koupí doporučuji prohlédnout nějakou recenzi, kde se dané produkty porovnávají. Pokud nemáte příliš výkonou grafickou kartu, tak se asi vyplatí i pasivní chlazení, které je v dnešní době pomocí heatpipes docela výkonné a uchladí někdy i žravé karty.

CPU

GPU

CPU a GPU chladič vějířovitého typu, který je v tomto případě plně dostačující.


Pokud chceme zabránit i šíření vybrací disku a mechanik, tak můžeme použít výplně do case, vetšinou se používají různé směsi jako molitan a jim podobné, nebo se dá například použít i koberec a další materiály tlumící hluk.