TUNING PC

LCD v casu

LCD v Casu

 

Seznam součástek :
Display kompatibilní s řadičem HD44780 např na www.gme.cz nebo na www.hw.cz
Konektor LPT
                 Konektor napájení HDD (Molex)
                        Kabel lanko minimálně 12 žil - radši však 16 žil
                                Potenciometry 100 ohmů a 10k ohmů.

Začneme tím, že si někde seženete display kompatibilní s řadičem HD44780 (odporučuji 4x20 znaků,já mám 2x40 a nejradši bych ho hned vyměnil) např na www.gme.cz nebo na www.hw.cz , dále konektor na paralelní port (jeden stačí když ho chcete napřímo, já mám display jako kartu tak jsem potřeboval tři - 2 na prodlužku + 1 na kartu) + konektor napájení HDD, kabel lanko minimálně 12 žil - radši však 16 žil, dále trimry nebo potenciometry 100 ohmů a 10k ohmů.

A nyní ke stavbě : K display by jste si měly sehnat Datasheet=zapojení kontaktů (na internetu nebo v katalogu GM electronic), kontakty mezi displayem propojíte podle schematu, není na tom nic složitého,jen si dávejte pozor na spojení nesprávných kontaktů, mohlo by to mít za následek odpálení vašeho paralelního portu (nemá protizkratovou ochranu, sériový ji má). Napájení je zapojeno na konektoru HDD červený=5V černý=zem neboli mínus nebo pro venkovní umístění můžete použít napětí z USB,Gameportu nebo z PS2(jenom pozor na velký odběr), než display připojíte k počítači ještě jednou vše zkontrolujte (platí tu pravidlo dvakrát měř jednou řež,) !!! Pozor na paralelní port nikdy nepřipojujte nic za chodu !!!

Jestliže chcete mít display v Casu doporučuji to udělat jako já, a dát si ovládání displaye jako kartu úplně dolů nebo kde máte zrovna místo.Od paralelního portu si uděláte prodlužovačku (spojíte kontakty 1-1,2-2,..až...,25-25 aby nedošlo k omylu), poté si připravíte plošný spoj, který buď vyleptáte nebo koupíte univerzální, umístíte na něj potenciometry,konektor LPT + konektor HDD +další konektor na display a zapojíte podle schematu, jen to nepotáhnete přímo na display ale vytáhnete si to na konektor (můžete použít KONPC-SPK a lámací konektorové kolíky S1G20, nebo jiné dle vlastního uvážení).Toto by vám mělo pro stavbu stačit, inspirujte se obrázky.

Do Casu jsem display přidělal tak, že jsem jej přišrouboval na plexi a to plexi přišrouboval přes distanční sloupky (dostal jsem je k desce jsou to ty mosazný)na koš pro HDD a disketovku, plexi je ošmirglované tak hází pěkný efekt to už uvidíte na obrázku.

Ovládací software : Pro ovládání LCD doporučuji program LCD Smartie 5.1 + port I/O(ovladač portu), který je v sekci download, nejdříve musíte nainstalovat Program port I/O a po restartu teprve musíte spustit Smartie (je to jednoduchý program a funkce jsou naprosto postačující) jinak existují programy jako JaLCDs 3.02 ,LCD center 2.0 s kterými mám špatnou zkušenost např. display bliká atd.. , ale to je vás co si vyberete


Schema zapojení Displaye


Prodlužovačka


Plošňák jako karta


Zapojené všechny kabely


Umístění karty


Plexisklo pro LCD


Display na plexi


Komplet


Zobrazení Funkce