TUNING PC

Jak zašifrovat soubory na disku

 

Jak zašifrovat soubory na disku

Máte na pevném disku uložené dokumenty, jejichž obsah si přejete ochránit před zraky nepovolaných uživatelů? Nainstalujte si do systému speciální nástroj AreaGuard Notes off-line, pomocí něhož je možné vybrané soubory zašifrovat.

Ukončete všechny spuštěné programy, do mechaniky vložte cédéčko přiložené k časopisu JNP 19/05 a přejděte do sekce Programy. Na stránce vyhledejte odkaz AreaGuard Notes 2.0.0.0, klepněte na něj levým tlačítkem myši a v otevřeném okně stiskněte tlačítko Otevřít.

Úvodní okno průvodce přeskočte klepnutím na Další, důkladně se seznamte s licenčním ujednáním a zvolte možnost S licenčním ujednáním souhlasím, kterou potvrďte stisknutím tlačítka Další.

V instalaci pokračujte klepáním na tlačítko Další. Na závěr instalace se zobrazí okno, v němž ponechte aktivní možnost Ano, chci provést restart počítače a klepněte na Dokončit.

Při příštím spuštění systému je před zahájením šifrování nutné vytvořit nový softwarový token, pomocí něhož je možné šifrovat a dešifrovat data. Klepněte na tlačítko Start, Všechny programy, AreaGuard a poté na příkaz AreaGuard SW Token.

Otevře se nové okno, kde stiskněte tlačítko Vytvořit SW token. V horní části okna vyberte požadovaný typ softwarového tokenu a do políček níže vepište libovolné sériové číslo tokenu, jeho název a heslo. Po stisknutí tlačítka OK se zobrazí dialogové okno s hlášením „SW token vytvořen“.

Na soubor nebo složku, jejíž obsah si přejete zašifrovat, klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Zašifrovat soubory. Úvodní okno přeskočte klepnutím na Další a z nabídky zvolte položku Vytvořit nový šifrovací klíč.

Otevře se nové okno, do něhož vepište název klíče a klepněte na OK. Do připravených políček vepište heslo šifrovacího klíče (pro kontrolu správnosti zadání se udává dvakrát), zatrhněte možnost Vygenerovat heslo a uložit šifrovací klíč do tokenu a stiskněte Další. Jestliže si po zašifrování přejete odstranit šifrovací klíč z paměti, nezapomeňte aktivovat volbu Po zašifrování odstranit klíč z paměti.

Z nabídky vyberte požadovanou šifrovací metodu, klepněte na Další a pro zahájení šifrování stiskněte tlačítko Dokončit. Chcete-li zjistit, jak dokument po šifrování vypadá, stačí na něj poklepat levým tlačítkem myši.

Pro dešifrování souboru na něj klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Dešifrovat soubory. Pokud je šifrovací klíč stále uložený v paměti, dešifrování proběhne automaticky a po jeho dokončení můžete soubor otevřít poklepáním levým tlačítkem myši.

V případě, že šifrovací klíč v paměti uložený není, se zobrazí okno Vložení šifrovacího klíče do paměti, kde zkontrolujte jméno klíče a do políček níže vepište určené šifrovací heslo a stiskněte tlačítko Přidat. Pokud jste heslo zadali správně, můžete nešifrovanou verzi dokumentu otevřít poklepáním myší.

TIP:
Slovníček: Token – pod tímto pojmem se rozumí autentizační předmět, jenž potvrzuje identitu svého vlastníka. Tokeny je možné rozdělit na hardwarové a softwarové. Token musí být jedinečný a obtížně padělatelný.
TIP:
Mnoho užitečných informací k programu AreaGuard Notes off-line naleznete v nápovědě. Pro její zobrazení otevřete nabídku Start, Všechny programy, AreaGuard a klepněte na příkaz Desktop Security System AreaGuard. Zobrazí se nové okno, kde poklepejte na ikonu Nápověda.