TUNING PC

Dálkové ovládání PC

Ovládaní počítače na dálku je velice praktická věc, která se dá využít nejen při posloucháni MP3 ale také při sledovaní filmů. Proto bych vás chtěl seznámit s návodem na sestrojení tohoto ovládaní doslova zadarmo...

Vše pracuje na stejném principu jako dálkové ovládaní u televize, jen s tím rozdílem, že přijímat signál nebude televize, ale počítač. K tomu, aby počítač mohl přijímat rozkazy televizního ovladače potřebujeme přijímač IR signálu, který si můžete podle tohoto návodu postavit.
Pozn: Kompatibilitu projevily všechny dálkové ovladače pracující na bázi infra červeného paprsku (TV, VIDEO, HI-FI …).

 

Seznam součástek
Rezistor 3k3 - Přibližná cena: 3Kč
Kondenzátor 100nF - Přibližná cena: 2Kč
Zenerova Dioda 5V1 - Přibližná cena: 3kč
Cannon 9 Pin (COM) Female - Přibližná cena: 12kč
Ir přijímač (SFH5110, SFH5111, TSOP1738, SFH506-38) - Přibližná cena: 40kč
Libovolný Ir ovladač - Předpokládám, že se doma určitě nějaký najde :o)

Komunikace s počítačem probíhá přes COM port, díky tomu je toto zařízení použitelné prakticky na jakémkoliv osobním počítači.se systémem Windows.

Vzhledem k tomu, že schéma zapojení je u každého IR detektoru jiné, doporučuji použít jen tyto typy IR detektorů: SFH5110, SFH5111, TSOP17-38, SFH506-38.

 

Ir dekodér je napájen 5V z COM portu

 

U IR detektorů SFH5110 a SFH5111 je možné zvýšit citlivost zvětšením hodnoty R1 (max 10k).

 

Schéma je jednoduché, takže ani elektrotechnický amatér by neměl mít problémy s realizací.

 

Hotový IR přijímač

Vysoká citlivost IR detektoru umožňuje umístění přijímače do zadní časti počítače neboli tam kde se nachází COM port. Ovšem nic vám nebraní v přidaní libovolně dlouhého kabelu.

 

Ir přijímač je postaven pro frekvenci 38kHz, na které většina dálkových ovladačů vysílá, ovšem najdou se i černé ovce s vysíláním 36kHz a 40Khz. Pokud patříte k lidem kteří mají ovladač s frekvencí 36kHz nebo 40 kHz, nezoufejte , tento Ir přijímač dokáže reagovat i na tuto frekvenci. Jen se mírně sníží citlivost.

 

Pro obsluhu Ir přijímače doporučuji program GIRDER , který zároveň umí Ir přijímač v COM portu rozeznat. Stáhnout si ho můžete v naší Download sekci, nebo na oficiální stránce www.girder.nl.

Aby program Girder pracoval na 100% je nutné mít ještě nainstalovaný plug-in ,,IgorPlug.dll“ (Download sekce). Tento soubor se nahraje do podsložky Plugins ve složce s programem Girder. Nutná nastavení v programu Girder: - Volba Com portu na kterém je IR přijmač zapojen (jsou jen dvě možnosti buďto COM1 nebo COM2). Cesta: File > Setting > Plugins > Settings

 

Aktivace Igor Pluginu. Cesta: File > Setting > Plugins > Settings

 

Pro pohodlnost nastavení českého jazyka. Cesta: File > Settings > User Interface

 

Teď už stačí aktivovat IR přijímač. Cesta: Soubor > Zapnout vstupní zařízení

Nyní už jen zbývá vytvořit položku ,,nový“, navolit funkci (minimalizace, zavření, pohyb myši atd……….) a přiřadit této funkci na ovladači libovolné tlačítko (Naučit se Ir kód).

Díky programu Girder můžete dálkový ovladač naučit téměr "všemu". Bližší informace, jak Girder hlouběji nastavit a přizpůsobit naleznete na jeho oficiální stránce www.girder.nl.